Babeszjoza u czworonoga – w jaki sposób ją leczyć, jak zapobiegać

Babeszjoza u psa – znaki oraz okoliczności dolegliwości, jak leczyć?

Babeszjoza jest głównie będącą u psiaków dolegliwością odkleszczową. Gdy zatem zdarza nam się wyprowadzać naszego psa na spacer do parku bądź lasu, powinniśmy wiedzieć kiedy zbadać jej przejawy. Wcześnie wykryta babeszjoza jest realna do totalnego uleczenia. Niestety nie hospitalizowana może doprowadzić jednakże do śmierci psa.

Podstawy i dodatkowo wskaźniki choroby

Babeszjoza grozi psom w każdym wieku, jednak najbardziej skłonne są pieski niedojrzałe, które są poniżej 8-go miesiąca istnienia. Powiększone zagrożenie zarażenia się dotyczy zarówno psów ras: greyhound oraz pitbull. Przypadłość ta określana jest także piroplazmozą oraz grozi własnym czworonogim psom niestety nie tylko podczas lata. Jeżeli temperatura na zewnątrz przewyższa 5 stopni Celsjusza, pies może prawdopodobnie zarazić się babeszjozą. Głównie wszak do zarażeń dochodzi wiosną tudzież wczesną jesienią. Jeżeli kleszcz będący nosicielem choroby ukąsi pieska i pozostanie w nim więcej niż dzień, choroba zostaje wysłana do psiego krwioobiegu, gdzie zaczyna się upowszechniać. W trakcie istnienia owego procesu szczególnie dochodzi do ciężkich stanów zapalnych ważnych organów. Wynika to z walki systemu immunologicznego z pierwotniakiem inicjującym babeszjozę, oraz z utraty czerwonych krwinek. Pierwszorzędne objawy choroby pojawić się mogą zaledwie po około 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, brak apetytu, modyfikacja zabarwienia moczu z żółtego na czerwony. Pozostałymi śladami nie leczonej dolegliwości mogą stanowić takie problemy jak: powiększenie śledziony, gorączka, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Jeżeli dodatkowo dojdzie do utrudnień, możemy mieć do czynienia z: schorzeniami oddychania, schorzeniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, nieefektywnością nerek, obrzękiem kończyn, oraz bezdyskusyjnie, niestety ze śmiercią zwierzęcia.
https://www.krakvet.pl/wygodne-legowiska-dla-psa-c-134.html największy wybór psich legowisk

Kwalifikacja

Najskuteczniej wykryć babeszjozę przez stworzenie badania krwi. Jeżeli w rozmazie krwii odnajdują się pasożyty odpowiadające za dysfunkcję, możemy mieć pewność co do zdiagnozowania. W poszczególnych przykładach pasożyty potrafią nie być od razu wyraziste i dodatkowo odpowiednie jest uzyskanie pokaźniejszej ilości próbek krwi i przeprowadzenie kolejnych badań.

Babeszjoza u pieska: w jaki sposób pomagać?

Niestety leczenie babeszjozy nie jest takie oczywiste. Niestety nie występuje bowiem poszczególny specyfik, który z łatwością zwyciężył ową przypadłość. Usuwanie babeszjozy składa się z stosowania antybiotyków, środków przeciwko pierwotniakom, plus sterydów. Zdarza się także, iż w rezultacie straty czerwonych krwinek nieunikniona jest transfuzja krwi. Kurowanie trwa od paru dni do choćby kilku tygodni. Najdoskonalsze przewidywania są wtedy, jak dolegliwość zostanie zlokalizowana jeszcze póki zajdzie do istotnego deficytu czerwonych krwinek.